дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

0

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

0

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

0

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище “Спасово”, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа “за” и само 3 “против”.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на “Басейнова дирекция” против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. “Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия”, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на “Росгеоком” и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

0

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

0

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се “въведе ред” в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена”, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. “Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,” твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас”, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

“Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

“За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има “икономическа шизофрения”, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

ХОРОСКОП ЗА 20 АПРИЛ /ВИДЕО/

0

Днес в небето има точен съвпад на Юпитер и Уран. Ще донесе много неочаквани неща. И най-вероятно много приятно. Но всички ще го запомнят емоционално.

Овен, ще трябва да преосмислите много. Планетите ви съветват да отхвърлите всякакви негативни мисли. Действайте според плановете си, каквото и да се случи!

Телци, вие сте просто галеници на съдбата. Именно във вашия знак този път се случва едно удивително явление – съвпадът на Уран и Юпитер. Може да имате голям късмет!

Близнаци, днес трябва да покажете чудеса от концентрация. Не ви харесва да правите едно нещо дълго време, но сега си заслужава!

Рак, вниманието ви е насочено към личните сфери. Въпреки това, дейността сега изисква контакти с не най-близките и дори непознати. От това ще спечелите само!

Лъв, денят може да донесе зашеметяващи новини. Бъдете готови за всякакви резултати, но се съсредоточете върху най-доброто за вас!

Дева, трябва да се съсредоточите върху релаксацията и тогава този невероятен ден ще донесе добри новини!

Везни, често сте оценявани като твърде структурирана личност. Покажете на околните днес, че сте много по-дълбоки и интересни!

Скорпиони, бъдете изключително внимателни по пътищата и при работа с огън и ток! Вашата издръжливост определено ще бъде изпитана днес! Но и те ще й се радват.

Стрелец, днес трябва да имате фантастична история! Ако тръгнете на преговори, проучете добре опонента си, за да имате цялата информация.

Козирог, сега е много важно да се изключите от проблемите си, за да видите ситуацията отвън. Прави това, което те прави щастлив!

Водолей, трябва да посветите време на дома и семейството си. Сега това вероятно е най-важното! Независимо от всичко, отделете време за любимите си хора!

Риби, този уикенд може да бъде повратна точка. Самотните Риби ще срещнат съдбата си, а тези, които търсят изгодно партньорство, най-вероятно ще го намерят! И звездите няма да ви подведат!

НАШЕТО ФЕЙСБУК ПРОСТРАНСТВО 

СЛЕДВАЙТЕ СТРАНИЦИТЕ НИ:

НАШИТЕ ФЕЙСБУК ГРУПИ

  1. ДОБРУДЖАНЦИ
  2. NDT NEWS – НОВА ДОБРУДЖАНСКА ТРИБУНА
  3. ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
  4. ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
  5. МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
  6. КОТКИТЕ НА ДОБРИЧ
  7. БЪЛГАРИТЕ
  8. ОБЩИНА ГРАД ТЕРВЕЛ
  9. ОБЩИНА ДОБРИЧКА
  10. ОБЩИНИ ШАБЛА И КРУШАРИ
  11. ОБЩИНА ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
  12. РИБОЛОВ
  13. ИНТЕРВЮТА
  14. БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
  15. България – Китай 中国保加利
  16. РЕСТОРАНТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
  17. В PINTEREST
Elizabeth Loaiza
  1. ЯБЪЛКИТЕ В ДОЛИНАТА НА ЕРОТИКАТА
  2. ЛЮБОПИТНО, ПОЛЕЗНО, СВЕТСКИ КЛЮКИ, ЗАБАВА, ШОУ..
  3. ЗВЕЗДИТЕ НА ИНСТАГРАМ – STARS OF THE INSTAGRAM – ЗВЕЗДЫ ИНСТАГРАМА
  4. ЩЕ ВИ ИНТЕРЕСНО КАКВО СТАВА В МОМЕНТА ПО СВЕТА – СТАТИСТИКА

Изпит по химия за кандидат-студенти ще се състои днес в Софийския университет

0


Изпит по химия за кандидат-студенти ще се състои днес от 9:00 ч. в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, съобщи пресцентърът на висшето училище. 

Кандидатстудентският изпит по химия е писмен и продължава четири и половина астрономически часа. 

Изпитът се състои от два компонента. Компонент 1 се оценява с числова оценка по шестобалната система. Тази числова оценка се използва за балообразуваща за всички кандидатстващи с изпит по химия в Софийския университет. Състои се от две части. Първата част включва 20 тестови въпроса с изборен отговор (един от пет). Втората част включва четири логически задачи (две по неорганична химия и две по органична химия). Тестовете и логическите задачи са върху учебното съдържание от общообразователната и профилираната подготовка по химия.

Компонент 2 е задължителен само за кандидатите за специалността “Медицина” в Софийския университет. Този компонент включва отговаряне на четири отворени въпросa от учебния материал, изучаван в задължителната и профилиращата подготовка по “Химия и опазване на околната среда” за 8-и – 12-и клас. Този компонент е само за кандидат-студенти, които имат желание да кандидатстват за специалността “Медицина”. До участие в балообразуването и класирането за специалността “Медицина” се допускат само кандидат-студентите, получили резултат “Да” на този компонент.

/АКМ, ТС/



Източник БТА

Атракционен двуетажен автобус ще върви от площад „Св. Александър Невски“ до Националния исторически музей

0

Атракционен двуетажен автобус ще върви днес по линията – пл. „Св. Ал. Невски“ до Националния исторически музей по повод 148-ата годишнина от Априлското въстание. Това съобщиха от Центъра за градска мобилност на страницата си във Фейсбук. 

Пътуването е безплатно, а в музея е направена специална тематична експозиция за Априлското въстание. 

Автобусът ще тръгва от пл. „Св. Александър Невски“ в 10:00, 11:00, 12:00, 13:10, 14:00 ч. и 15:00 часа. 

От НИМ автобусът ще отпътува в 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 и 15:30 часа.

/АБ/



Източник БТА

КАЛЕНДАР НА СЪБИТИЯТА – 20 АПРИЛ

0

 

КАЛЕНДАР НА СЪБИТИЯТА:  1876 г. — Избухва Априлското въстание. 1972 г. — Аполо 16 каца на Луната. 1984 г. — Христо Проданов покорява връх Еверест. 1889 – Роден Адолф Хитлер

ПРАЗНИЦИ:

 

 

 

2015 г. – В Египет руски археолози откриват легендарните „бели стени“ на Мемфис на възраст от 5 хиляди години на западния бряг на река Нил.

2012 г. –В близост до летището на Исламабад се разбива пътнически самолет Боинг 737. Всичките 127 пътници на борда загиват и още 11 човека от жилищния комплекс, върху който пада горящият самолет.

2012 г.

Хиляди демонстранти протестират на централния площад „Тахрир“ в Кайро, срещу режимът на военните и срещу кандидати за президенти, които са работили за режима на сваления президент Хосни Мубарак. Повече от 15 политически групи участват на митинга „в защита на революцията и цялостно завършване на целите й“ в навечерието на президентските избори през май. Доминиращата в парламента групировка „Мюсюлмански братя“ също участват в митинга, поради дисквалификация на кандидата им Хайрат ал Шатер.

 

2010 г.

Експлозия на нефтената платформа Дийпуотър Хърайзън в Мексиканския залив причинява най-големият нефтен разлив в историята на нефтената индустрия.


2002 г.

От 20 до 25 април премиерът Симеон Сакскобургготски (на снимката) е на официално посещение във Вашингтон, САЩ, по време на което се среща с президента Джордж У. Буш. Срещата се провежда на 23 април 2002 г.. На нея участват и държавният секретар на САЩ Колин Пауъл и съветничката по въпросите на националната сигурност на Буш Кондълиза Райз и Дан Фрийд.- старши директор за Евразия в Съвета за национална сигурност. Симеон Сакскобурготски се среща и с изпълнителния директор на Международния валутен фонд Хорст Кьолер, както и със сенатори от Комисията по външните отношения и с конгресмени.

2001 г.

Умира професор Николай Петков Ковачев – български езиковед. Той е един от основателите на Великотърновския университет. Преподавател е по “Увод в езикознанието” (1963-1987 г.), ръководител е на катедра “Езикознание” във Филологическия факултет (1965-1987 г.), директор е на създадения от него Център по българска ономастика (1985-1999 г.), декан е на Филологическия факултет и заместник-ректор на Великотърновския университет (1968 г.). Ковачев е член на Съюза на научните работници в България, на Българското историческо дружество, на Националния съвет по българска ономастика и на Дружеството на краеведите в България. Ковачев е един от най-значителните представители на съвременната българска ономастика, създава своя школа в науката. Той събира най-големият в България ономастичен архив. Автор е на повече от 550 статии, студии и монографии, по-важни от които са: “Местните имена в Севлиевско” (1961 г.); “Местните названия в Габровско” (1965 г.); “Увод в езикознанието” (1968 г., 2. изд. 1973 г.); “Топонимията в Троянско” (1970 г.); “Българска ономастика” (1987 г.); “Честотно-етимологичен речник на личните имена в съвременната българска антропонимия” (1995 г.) и др.

1999 г.

В американският град Литълтаун (щат Колорадо) 18-годишният Ерик Харис и 17-годишният Дилан Клеболд откриват стрелба по свои съученици и преподавател, като убиват 13 и раняват 23 души. Градчето Литълтаун има население около 40 000 души. След щурмуването на сградата двамата убийци са намерени мъртви. Според ученици от местната гимназия Дилан и Ерик са членове на местна нацистка организация, поради което избират и 20 април за извършване на масовото убийство – 110-та годишнина от смъртта на Хитлер.

1999 г.

Най-голямата бомбардировка от САЩ над Косово. През 1999 г. избухва война между НАТО и Сърбия – най-голямата съюзна република от бивша Югославия. През 1998 г. сръбският президент Слободан Милошевич изпраща военни части, за да си възвърнат контрола над завзетите от етническите албански бунтовници Косовски територии. Войната приключва, когато Сърбия се съгласява да подпише мирен договор по инициатива на Обединените Нации.

1992 г.

Умира Бени Хил. Рожденото му име е Алфред Холдорн Хил. През 1949 г. той се появява в телевизионното шоу Hi, There. През 1955 г. стартира The Benny Hill Show. През 1970 г. The Benny Hill Show започва да се излъчва и в САЩ и Бени Хил се превръща в световно известна телевизионна звезда. Шоуто му е спряно през 1989 г. Участва в някои международни продукции : Those Magnificent Men in there flying machines(1965 г.) и Chitty Chitty Bang Bang (1969 г.).

1990 г.

Регистриран е учреденият на 13 януари Български демократически форум (БДФ). Форумът води началото си от създадения през 1930 г. Съюз на българските национални легиони. От 1991 г. БДФ е член на коалиция СДС. Печатния му орган е в. “Прелом”. Почетен председател на БДФ е Иван Дочев. Съпредседатели от 12 октомври 1997 г. са Дянко Марков (до 19 септември 1998 г.) и Муравей Радев (на снимката). На 19 септември 1998 г. на мястото на Дянко Марков за нов съпредседател на партията е избран Любомир Димитров.

1984 г.

Умира Христо Иванов Проданов – български алпинист. Започва да тренира алпинизъм още като ученик. Работи като инженер металург в Кремиковци. Първия си 7-хилядник изкачва през 1967 г. – връх Ленин. Преди това покорява върхове в Алпите. По-големите му успехи са свързани с Хиндукуш (1976 г.) и Лхотце (1981 г.), като става първият българин, изкачил този връх. Загива при спускането на югозападния склон на Еверест (Джомолунгма) в състава на първата българска експедиция, покорила най-високия връх на планетата. Награден е с орден “Георги Димитров” (1981 г.; 1984 г., посмъртно), “НРБ”, II степен (1977 г.). Обявен е за герой на НРБ (1984 г., посмъртно). Проданов е алпинист № 1 на България за ХХ в. (2001 г.).

1982 г.

Завършва посещението на министъра на външните работи Петър Младенов в Полша. Дипломатически отношения между България и Полша са установени на 30 декември 1918 година. Временно тези отношения са прекъснати през Втората световна война. Възстановени са на 24 август 1945 г. На 27 януари 2005 г. президентът Георги Първанов участва в честванията по повод отбелязването на 60-годишнината от освобождаването на Аушвиц – Бирхенау. От 1995 г. се увеличава обемът на търговията между България и Полша, като за периода от 1995 г. до 2004 г. той нараства повече от три пъти.

1981 г.

В Белград се открива българска търговско-промишлена изложба.

1980 г.

Завършва посещението на министъра на външните работи Петър Младенов в Ирак. Дипломатическите отношения между България и Ирак са установени на 14 август 1958 г. През септември 1958 г. е открито посолство на България в Багдад. През 1969 г. Ирак открива свое посолство в София. След нападението на Ирак срещу Кувейт от 2 август 1990 г. България подкрепя резолюциите на СС на ООН, което довежда до известно изостряне на отношенията между двете страни, но посещението на вицепрезидента на Р България А. Семерджиев в Ирак през октомври 1990 г. довежда до смекчаването им. През януари 1991 г. в навечерието на операция “Пустинна буря” на многонационалните въоръжени сили срещу Ирак служителите на Българското посолство са евакуирани и посолството ни преустановява дейността си. На 23 април 1991 г. е възстановена дейността му и на 11 март 2003 г. служителите на посолството отново са евакуирани, предвид предстоящите военни действия срещу режима на Саддам.Хюсеин. В хода на войната сградите на посолството ни са частично ограбени и разрушени. България се включва в “Коалиция на желаещите” по време на войната. България участва в четвъртата фаза на операцията в Ирак като разполага на територията й свой батальон и отделни военнослужещи, чиято задача е да спомогнат за следвоенното възстановяване и стабилизиране на страната в рамките на полския военен контингент.

1972 г.

В Охайо, САЩ, е родена Кармен Електра. Рожденото й име е Тара Патрик. Става известна с участието си в телевизионния сериал “Спасители на плажа”. През 1992 г. издава музикален албум, който се казва Carmen Elektra. Участва във филмите Goodburger (1997), Страшен филм и Страшен филм 4, Starsky and Hutch, и Cheaper by the Dozen 2. През 1998 г. Електра се омъжва за баскетболната звезда Денис Родман, но на следващата година се развеждат. През 2003 г. се омъжва за рок китариста Дейв Наваро. През 2006 г. обявяват края на своя брак.

1971 г.

От 20 до 25 април на Десетият конгрес на БКП се приема програма, която поставя като “непосредствена историческа задача” на партията “изграждането на развито социалистическо общество”. Програмата характеризира този етап като “исторически необходим закономерен етап в прехода от капитализма към комунизма”, който изразява най-пълно същността на социализма, разкрива “превъзходството” му над капитализма. През периода ще се осъществи “скок в производителните сили” на основата на използване постиженията на научно-техническата революция, собствеността постепенно ще се превърне в “единна общонародна”, социалистическата демокрация ще достигне “висша и всестранна изява”, а държавата на диктатурата на пролетариата ще прерасне в “общонародна”. Разбира се, набляга се върху това, че и през новия период БКП ще бъде “ръководна и направляваща сила”. Програмата обявява, че “грижата за човека е основна грижа на партията, смисъл и съдържание на цялата й политика”. В приетите от конгреса директиви за шести петгодишен план (1971-1975 г.) се акцентира върху използването на постиженията на науката и техниката за осигуряване на икономически растеж. Продължава линията на ускорена индустриализация с изпреварващо развитие на машиностроенето, енергетиката, металургията и химическата промишленост. Предвижда се реалните доходи на човек да нараснат с 25- 30 %, националният доход през 1975 г. да се увеличи с 47-50 % в сравнение с 1970 г.. На пленума на ЦК на БКП на 25 април Тодор Живков е преизбран за член на Политбюро и първи секретар на ЦК.

1968 г.

Английската рокгрупа “Deep purple” изнася своя пръв концерт. Рокгрупата е основана в Англия. През времето в нея участват Род Евънс – вокал (до 1969 г.), Джон Лорд – клавиши, вокал, композитор, автор на текстове, Ричи Блекмор – китара (до 1975 и от 1984 г.), Ник Симпър – бас (до 1969 г.), Йън Пейк – ударни, Йън Гилън – вокал, автор на текстове (1969-1973 г., от 1984 г.), Роджър Гловър – бас, продуцент (1969-1973 г., от 1984 г.), Глен Хюз – бас (1973-1976 г.), Дейвид Ковърдийл – вокал (1973-1976 г.) и Томи Болин – китара (1975-1976 г.). Групата е една от водещите хардрок-формации от първото поколение. Двата стартови албума остават незабелязани, но с постъпването на Гилън и Гловър излизат няколко дългосвирещи плочи, окачествявани като класика на твърдия рок. След напускането на двамата музиканти през 1973 г. групата изживява период на нови търсения и криза, която довежда до разпадането й през 1976 г. Всеки от членовете на състава продължава развитието на стила в солови проекти – “Рейнбоу”, “Пейс, Аштън и Лорд”, “Уайт Снейк”, “Йън Гилън бенд” и др. През 1984 г. основният състав отново се събира за съвместна дейност. Дискографията на “Deep purple” включва : “Shades of Deep Purple”, “Book of Taliesyn” (1968 г.), “Deep Purple” (1969 г.), “Concerto for Group and Orchestra” (1970 г.), “Deep Purple in Rock” (1970 г.), “Fireball” (1971 г.), “Machine Head”, “Purple Passages”, “Who do We Think We Are?” (1972 г.), “Made in Japan” (1973 г.), “Burn”, “Srormbringer” (1974 г.), “Come Taste the Band”, “24 Carat Purple”, “Made in Europe” (1976 г.), “Last Concert in Japan” (1977 г.), “Powerhouse” (1978 г.), “When We Rock …” (1978 г.), “Deepest Purple” (1980 г.), “Live in London” (1982 г.), “Perfect Stranger” (1984 г.), “Knocking on Your Back Door” (1985 г.), “The Anthology” (1985 г.), “The House of Blue Light” (1987 г.), “The Battle Riges” (1993 г.), “Purpendicular” (1996 г.), “Live at The Olympia’96” (1997 г.), “Live at The Royal Albert Hall” (2000 г.).

1965 г.

Умира Стефан Николов Сърчаджиев – български театрален и кинорежисьор. След завършване на гимназия в София той учи в школата на Боян Дановски. През 1938 г. завършва драматичната школа към Народния театър, а през 1938-1939 г. специализира режисура в Париж. Създава и ръководи авангардния “Опитен театър” (1939-1940 г.), в който поставя “Господин де Пурсоняк”, “Адвокатът Патлен”, “Изобличението на Бланко Познет”. Работи в Скопския театър (1944 г.) и в Народния театър в София (1945-1956 г., 1958-1965 г.). Той е един от създателите на Държавния сатиричен театър “Алеко Константинов”, негов пръв директор, режисьор и художествен ръководител. Сред големите му постижения се открояват – “Фуенте Овехуна”, “Волпоне”, “В полите на Витоша”, “Баня”, “Към пропаст”, “Камък в блатото”. През 1945-1948 г. той е преподавател по актьорско майсторство в Държавната театрална школа в София, а през 1952-1965 г. в професор по актьорско майсторство и режисура във ВИТИЗ (НАТФИЗ). В киното работи от 1951 г., първоначално в тандем с Антон Маринович, снима разнообразни по жанр филми, предимно в областта на историята.

1962 г.

Умира Петър Ангелов Попзлатев – български политик и общественик. Той завършва Военното училище (1915 г.) и право в Софийския университет “Св. Климент Охридски” (1926 г.). Участва в Първата световна война (1915-1918 г.). След войната е преподавател във Военното училище и ШЗО и служи във военносъдебното ведомство. Той е един от активните членове на Военния съюз и по-късно – член на политическия кръг “Звено”. Попзлатев участва в Деветнадесетомайския преврат от 1934 г. По-късно е директор на Софийската област и на Обществената обнова. След като през 1935 г. е уволнен от армията, става адвокат. Има републикански убеждения. След 1942 г. Попзлатев се включва в дейността на Отечествения фронт и участва в завземането на властта на 9 септември 1944 г. През 1944-1947 г. е политически секретар на Народния съюз “Звено”, а през 1947-1950 г. е пълномощен министър в Швеция. Попзлатев е автор на “Военнонаказателно право. Обща и особена част.” (1930 г.) и на много брошури и статии в периодичния печат.

1961 г.

Публикувана е декларация на българското правителство по повод “въоръжената агресия на САЩ срещу Република Куба”, в която то заявява готовност “да вземе заедно с други страни всички необходими мерки за оказване неотложна помощ на Република Куба, в случай че агресията срещу нея не бъде веднага прекратена”.

1959 г.

На 20 и 21 април се провежда пленум на ЦК на БКП. На него се одобрява програмата “Основни положения за преустройство на образователната система, за по-тясно свързване на обучението и възпитанието на младежта с производителния труд”. Целта е да се създаде “нов тип средно училище с 12-годишен курс”, чиято главна задача да е подготовката на учащите се за участие в материалното производство и за следване във висшите училища.

1944 г.

В хода на Втората световна война англо-американски самолети бомбардират София.

1941 г.

Втора Българска армия влиза в Беломорска Тракия и във Вардарска Македония. Въпреки че българската армия не участва пряко във войната на Германия и Италия против Югославия и Гърция, по предложение на Хитлер три български дивизии навлизат във Вардарска Македония и поемат администрирането там. Границите на областите, които може да заеме българската армия във Вардарска Макeдония и Беломорието са: в Западна Тракия на изток до демаркационната линия Свиленград – Кюпрюлю – Дедеагач, в Източна Македония между реките Места и Струма, островите Тасос и Самотраки, които образуват т.нар. Беломорска област, Вардарска Македония до р. Вардар и Западните покрайнини с Поморавието до линията Пирот – Враняк – Скопие. На 24 април 1941 г. в София е подписана спогодбата “Клодиус-Попов”, с която се уреждат задълженията на България към Германия. На 6 април Германия напада Югославия и Гърция и чрез обход на отбранителната линия “Метаксас” на 9 април достига Солун. На 17 април германските армии навлизат в Тесалия. На 20 април генералите Чолакоглу, Бакапулос и Демистихис, без съгласието на правителство, подписват капитулацията на гръцката армия.

1940 г.

В САЩ е демонстриран първият електронен микроскоп. Електронният телескоп е устройство, в което за получаване на увеличено изображение се използва електронен сноп. С него се получава увеличение до 10,6 пъти. Електроните се ускоряват до твърде високи значения на енергията (30-100 kw и повече) при дълбок вакуум. Теоретически е обоснован от Луи де Броил (1924), а първият електронен микроскоп е построен от Манфред фон Ардене в Германия (1938).

1934 г.

Шърли Темпъл прави своя филмов дебют на 6-годишна възраст. Участва в “Сега и завинаги” и получава “Оскар”. Родена е на 23 април 1928 г. в Санта Моника. Започва да взема уроци по танци още на три години, което довежда до забелязването й от Холивуд. Първото й участие е в новите епизоди на детската поредица “Baby Burlesks”. През 40-те години на миналия век популярността й спада, а през 50-те се снима в телевизията. Отдава се на филантропична и политическа дейност (посланик в Гана), публикува мемоарите си “Моите детски години” (1945 г.). Най-известните й участия са във филмите: “Бедната малка богаташка” (1936 г.), “Малката мис Бродуей” (1938 г.), “Малката принцеса” (1939 г.), “Форт Апахи” (1948 г.), “Децата на Холивуд” (док. тв, 1982 г.).

1932 г.

Роден е Тончо Русев Русев – български композитор. През 1955 г. той завършва БДК – специалност тромпет. Работи като оркестрант в симфоничните оркестри в Бургас, Перник и Софийската опера. Русев е един от основателите на Естрадния оркестър на Сатиричния театър (1957-1960 г. ), на Естрадния оркестър на КТР (1960-1962 г.) и на оркестър “Балкантон” (1962-1972 г.). Той е началник-отдел “Естрада” към Концертна дирекция (1972-1973 г.), директор на Дирекция “Българска естрада”. Член е на СБК. Автор е на детски песни, театрална и филмова музика (“Юлия Вревска”, “Петимата от РМС”, “Тайфуни с нежни имена”), телевизионни и детски мюзикъли. През 60-те и 70-те години активно сътрудничи с Л. Иванова и В. Найденов. Изключителна популярност му носят песните “Молитва”, “Сама с вятъра”, “Птицата”, “За обич съм родена”, “Телефонна любов”, “Наше лято”, “Панаири”, “Приказка”, “Чудо”. Притежава награди от всички български конкурси за забавни песни. Негови песни са издавани във всички страни в бившия социалистически лагер, ФРГ, Франция, Англия, Италия, САЩ, Канада и др. Русев е лауреат на награда на Фестивала за естрадна музика в Париж (1984 г.), на конкурс на Интервизията в Полша (1980 г. ). Получава I награда на “Шлагерфестивал”, Дрезден (1981 г.) и др.

1893 г.

Роден е Хуан Миро – испански (каталонски) живописец, скулптор и график. Той е един от най-популярните сюрреалисти. Учи във Висшето училище за изящни изкуства в Сан Хорхе, Барселона, след което заминава за Франция. В Париж се среща с Пикасо. Първата самостоятелна изложба на Миро е в барселонската галерия “Далмау” през 1918 г. През 1912 същата галерия експонира френски кубисти и фовисти. От 1920 г. Миро живее в Париж, а лятно време рисува в Монтройг, близо до Таратога. През 1923 г. излага свои картини в Парижкия есенен салон. По-известни негови творби: “Розата” (1916 г.), “Селски двор” (1922 г.), “Глава на пушач” (1925 г.), “Гваш върху черна хартия” (1937 г.), “Гола жена, изкачваща се по стълба” (графит, 1937 г.), “Седнала жена” (1938 г.), “Натюрморт със стара обувка” (1937 г.), “Яйце” (керамика, 1950 г.), “Слънчева птица” (бронз, 1966 г.), “Май” (1973 г.), “Птица, насекомо, съзвездие” (1974 г.), мозайка в сградата на ЮНЕСКО в Париж (1958 г.) и др.

1889 г.

Роден е Адолф Хитлер – германски политик, един от създателите на Националсоциалистическата Германска работническа партия (Nationalsozialistische Deutsche Arbeitspartei). За периода 1933-1934 г. той е министър-председател на Германия, а през 1934-1945 г. е министър-председател и държавен глава. Обявен е за главен военен престъпник след Втората световна война. Произхожда от семейството на дребен митнически чиновник в Австро-Унгария. През 1913 г. се преселва в Мюнхен. Участвува в Първата световна война. След войната (1920 г.) влиза в Националсоциалистическа партия (основана през 1919 г.), активно участва в разработването на програмата на партията и скоро става всепризнат лидер. Партията начело с Хитлер и ген. Е. Лудендорф прави несполучлив опит за държавен преврат през 1923 г., за което Хитлер е осъден на 5 години затвор през ноември 1923 г. В затвора започва да пише книгата “Моята борба” (“Mein Kampf”), в която излага нацистката идеология и формулира задачите на националсоциалистическото движение. За борба с Комунистическата партия в Германия, която по това време е многочислена и добре организирана сила, Хитлер създава въоръжените SS (Schutzt Stafel – охраняващи) отряди (1925 г.). За борба с бойните групи на комунистите създава щурмовите отряди SA (Sturm Abteilung) (1921 г.), които са унищожени през т. нар. нощ на “дългите ножове” (30 юни 1934 г.). Идеологията на Хитлер представлява еклектика от философията на “свръхчовека” на Ницше, антисемитизма на Е. Дюринг и геополитическите теории на К. Хаусхофер. Хитлер проповядва насилие срещу всички противници на националсоциализма. Представя го като единствената идея, способна и достойна да защити интересите на работниците, селяните и дребните собственици. Парламентарните избори, проведени през есента на 1932 г., са спечелени убедително от Националсоциалистическата партия и Хитлер е назначен за райхсканцлер на 30 януари 1933 г. След като взема изпълнителната власт, нацистката партия установява в страната националсоциалистическата диктатура и въвежда тоталитарно управление. След смъртта на президента П. Хинденбург Хитлер се обявява за държавна глава като “фюрер и райхсканцлер”. Обявява всички политически партии, организации и профсъюзите извън закона и конфискува имуществото им. Остават само Националсоциалистическата партия и създадените държавен синдикати под името Германски трудов фронт. Структурите на нацистката партия се вплитат във всички държавни структури. Хитлер изгражда концлагери, в които започва да затваря “общественоопасните” елементи и които превръща в оръдие за разправа с политическите си противници. Експанзионистичната политика на Хитлер в Рейнска област (1936 г.), Австрия (1938 г.) и Полша (1939 г.), пактът “Молотов – Рибентроп” (23 август 1939 г.), създава т. нар. Тристранен пакт (27 септември 1940 г.), целящ установяване на световно господство, довеждат до разпалването на Втората световна война. По време на войната Хитлер завладява почти цяла Европа и налага навсякъде с много терор и насилие нацистката идеология. С цената на много жертви силите на демокрацията и прогреса, начело със съюзните държави, побеждават Германия и ликвидират нацизма. В края на войната Хитлер се самоубива.

1880 г.

Роден е Стефан Василев Манов – български политик, журналист и общественик. Той е един от ръководителите на троцкистите в България. От 1898 г. член на БРСДП. Сътрудничи на списание “Общо дело”, редактор е на студентския лист “Академическа свобода” и в. “Железничарска защита”. Завършва право в Женева (1908 г.) и работи като адвокат. Редактор е на в. “Работническа борба” (1903-1908 г.), “Работническа България”, “Работническа защита”. По време на разцеплението на БРСДП (1920 г.) е в левицата, която се влива в БКП, а след Деветоюнския преврат 1923 г. се обявява против неутралитета на партията. Манов е изключен през 1924 г. като “ликвидатор”. Той е един от основателите на групата “Нов път” (1927 г.). От 1931 до 1933 г. редактира в. “Освобождение”. Като адвокат защитава комунистическите дейци.

1876 г.

В Копривщица избухва Априлското въстание. Поради предателството на един от присъстващите депутати на Оборищенското събрание, местните турски власти научават за взетите решения и предприемат незабавни контрадействия. На 19 април една конна полицейска група от Пловдив, предвождана от Неджиб ага, пристига в Копривщица, за да арестува ръководителите на местния революционен комитет. За да предотврати тази акция, Т. Каблешков заедно със своите другари нападат конака, където се е установила турската полицейска част. При завързалата се престрелка част от турските заптиета са убити, а други, начело с Неджиб ага, успяват да се измъкнат и избягат. Веднага след извършеното нападение Т. Каблешков изпраща до Панагюрище, където се намират ръководителите на IV революционен окръг, и до други места бързо писмо, с което приканва всички българи към повсеместен бунт. Понеже е подписано символично с кръвта на едно от убитите заптиета, то придобива известност като “Кървавото писмо”. Веднага след получаването на писмото в Панагюрище Бенковски обявява въстанието. Създава се Военен съвет, или т.нар. Привременно правителство, което става главен орган на революционната власт в IV революционен окръг. На него се възлага както ръководството на военните дела, така и осъществяването на новата гражданска власт в града. Той изпраща чета начело със стотника Ив. Парпулов – Орчо войвода, която да подпомогне въстаниците в Стрелча и осигури връзката между Панагюрище и Копривщица. Веднага след обявяването на въстанието П. Волов и Икономов се отправят към североизточните райони на окръга, а Бенковски, който междувременно организира своя конна дружина, т. нар. “Хвърковата чета”, се насочва към средногорските села Мечка, Поибрене, Мухово и др. и вдига населението на въстание.

1872 г.

Българският екзарх Антим І (на снимката) се обръща с писмо към патриарха, с което моли да се отмени наложеното наказание на Панарет Пловдивски, Иларион Макариополски и Иларион Ловчански. На 21 януари 1872 г. със заповед на Високата порта тримата български владици са заточени в Измит. На 5 януари 1872 г. група от 50 души, представители на цариградските българи, ръководени от Петко Р. Славейков, Стоян Чомаков и др., заставят Иларион Ловчански, Иларион Макариополски и Панарет Пловдивски да отслужат на другия ден тържествена Богоявленска литургия в българската черква“Св. Стефан” въпреки изричната забрана от страна на патриарха.

1861 г.

Иларион Макариополски (на снимката) пристига в метоха на българската църква в Цариград, където се намира и Авксентий Велешки. Два дена по-късно двамата владици трябва да тръгнат на заточение според изричната правителствена заповед. Цариградските българи обаче се стичат масово в метоха, за да изразят почитта си към своите владици, като две депутации от по десет души съставят жалби и ги поднасят на султана и на представителите на великите сили. Едната жалба е обвита с черни панделки и е заверена с 5000 подписа. В крайна сметка султанът позволява владиците да бъдат изпратени едва след празниците, като им се разрешава да участват и в тържествената Великденска служба.

1856 г.

Роден е Кирил Ботев, брат на Христо Ботев. Учител е в Белово и Гюргево (Румъния). През 1876 г. се включва в четата на брат си, а след нейното разбиване е заловен и пратен на заточение. Освободен е през 1878 г. по силата на Санстефанския мирен договор. След Освобождението постъпва в новооткритото Военно училище в София като кавалерист и завършва с първия випуск (1879 г.). По-късно следва кавалерийска школа в Сомюр (Франция) и във Военната академия в Брюксел. К. Ботев е командир на Първи конен полк. Началник е на Военното училище (1891-1895 г.), командир е на Трета пехотна Балканска дивизия (1900 г.). Той участва в Балканската война (1912-1913 г.). През 1913 г. Ботев е заместник-министър на войната.

1849 г.

Пуйо войвода обявява нов бунт във Видинско. Вълненията обхващат селата Халово, Големаново, Букьовци, Градец, Черномашница. След като превземат и запалват сградата на турската застава при с. Големаново, притиснати от всички страни, въстаниците се прехвърлят на сръбска територия. По искане на турските власти Пуйо войвода и съратниците му са арестувани и предадени на турското правителство. Войводата умира във Видинския затвор.

1846 г.

В Лайпциг Иван Богоров (на снимката) издава първия брой на първия български вестник “Български орел. Известник граждански, търговски и книжовен.” Тиражът на вестника е около 500 бр. Появата на “Български орел” Иван Богоров обяснява така: “Подканени от пригледът на те големи апостолье, щем и ми за същите и истинните напоследници на истащений славенский язик от Кирила и Методия, да започнем да изваждами един известник, който требва да понареди поне малко нещо нашът народ, както имат и близоседните ни народи власите, сърбите и гръците и техното гражданско управление. Този известник ще е на име “Българский орел” … и ще известява те: 1. Граждански известия от всъде; повечето щът бъдат новини от Цариград, от Турско, от Влашко, от Гръция и от другите близоседни славенски страни… 2. При тъя главна основа на нашът лист ще има учебний дел на известникът ни: описвания на некои чюдни места, страни и народи на бащинията ни, както и от другите европейски страни и повечето славенските, като да стоят те по-близо към нашът народ; случки на щастието на народът ни от старо време до днес; известия на невгашното ни слободно управление, делата на нашите юнаци и на нашите царье; честта на бащинията ни и др. п.”

1846 г.

Роден е Георги Поптодоров Икономов – български бунтовник. Родом е от Сливен. Първоначално учи в родния си град, а след това става жп служител в Русе и по Барон-Хиршовата железница. Установява непосредствен контакт с членовете на русенския революционен комитет и се включва активно в неговата дейност. Икономов става един от главните организатори на Старозагорското въстание през 1875 г. По време на въстанието възглавява въстаническа чета, с която води сражения с османските потери. След поражението на въстанието емигрира в Румъния и влиза в състава на Гюргевския революционен комитет. Икономов е определен от комитета за помощник-апостол на II Сливенски революционен окръг. В началото на 1876 г. Икономов преминава р. Дунав и се заема с подготовката на населението от поверения му окръг за предстоящото въстание. Изправен е пред опасността да бъде разкрит в родния си град, той се прехвърля в IV революционен окръг с център Панагюрище. Участва като делегат на Оборищенското събрание през 1876 г. След това се включва в подготовката на въстанието в Карловския край. След избухването му заедно с П. Волов застава начело на въстаническа чета, с която обикаля селата на района си. След разгрома на въстанието заедно с група въстаници, предвождани от П. Волов, се отправя на север с намерение отново да се прехвърли в Румъния. След дълги лутания в Троянския и Габровския балкан групата успява да стигне до с. Бяла, Русенско. При опит да преминат пълноводната р. Янтра Икономов и неговите другари се издавят.

1844 г.

Роден е Александър Василиевич Каулбарс – руски офицер, генерал от кавалерията. През 1872 г. той завършва Николаевската академия на Генералния щаб. През Руско-турската война (1877-1878 г. ) той е началник-щаб на осма кавалерийска дивизия, а по-късно командва предния отряд на армейски корпус. Представител е на руското правителство в международната комисия за определяне на границите на Сърбия по Берлинския договор. Благодарение на него в Сърбия са включени много земи, населени с българи (Нишавско и Поморавието). По време на Режима на пълномощията (1881-1883 г. ) Каулбарс е военен министър в кабинета на Л. Н. Соболев. През септември 1883 г. той напуска България по искане на княз Александър I. В Русия е член на Висшия военен съвет.

1841 г.

Публикуван е първият детективски разказ на Едгар Алан По – “Убийство на улица Морг”. По е родоначалник на криминалната литература, от него по-късно се учат А. К. Дойл, Честъртън, А. Кристи и много др. През 1840 г. той издава сборника новели “Гротески и арабески” (т. I и II), “страшни” новели – “Черната котка” (1843 г.), “Демонът на извращението” (1844 г.), “Преждевременно погребение” (1844 г.), научно-фантастични новели и повести – “Необикновените приключения на Ханс Пфал” (1835 г.), “Повест за приключенията на Артър Гордън Пим” (1838 г.) По пише и хумористични и сатирични разкази, философската поема в проза “Еврика” (1848 г.), статии по естетика, събрани във “Философия на творчеството” (1846 г.) и “Поетическият принцип” (1850 г.).

1839 г.

Роден е Карол I – румънски крал. Роднина е на пруския крал Вилхелм I. Във външната политика се ориентира към Германия и Австро-Унгария. Сключва секретен договор за присъединяване на Румъния към Тройния съюз.

1768 г.

Умира Джовани Антонио Каналето – италиански художник, майстор на архитектурния пейзаж. Учи при баща си Бернардо Каналя – театрален художник. Работи във Венеция и Рим (1719-1720 г. и 1740 г.) и в Лондон (1745-1755 г.). Каналето изпитва влиянието на венецианските пейзажисти Л. Карлеварис и М. Ричи. Рисува пейзажи-панорами главно с изображения на архитектурни ансамбли и паметници на Венеция. Рисува много пейзажни офорти. Негов ученик е племенникът му Б. Белото, който наследява името му.

Древен паметник във формата на пеперуда откриха археолози във Франция

0

Френски археолози откриха необичайна древна структура във формата на пеперуда, докато провеждаха проучвания в община Марлиен. Там са запазени и накити и оръжия от различни исторически периоди.

В центъра на паметника има кръгла конструкция с диаметър 11 метра. От едната страна е долепена до осемметрова подковообразна конструкция, от другата – предмет с формата на дръжка на кана.

Изследователите нарекоха откритието „безпрецедентно“, тъй като никога преди не са виждали подобни сгради. Най-древните изделия на територията на паметника – дялани парчета кремък – датират от неолита. Оръжието се приписва на културата Bell Beaker, възникнала преди 4500 години.
Намерени са също кремъчен кремък, кама от медна сплав и две предпазни ленти за стрелци с лък. Учените смятат, че тези предмети са били предназначени за погребения. Но тази теория все още не е потвърдена.

Изследователите датират артефактите с въглерод, за да ги датират точно. По предварителни данни най-новите продукти датират от ранната желязна епоха (приблизително 1200 г. пр. н. е.), съобщава Archaeology.

По-рано беше съобщено, че средновековен замък е открит под хотел във Франция. Обитаван е до 16 век включително.

Само в “24 часа” на 20 април – Патологията, която убива децата ни

0


Само в  “24 часа”  на 20 април може да прочетете:

Министър с ангажимент за спешна промяна в закон, за да има кадри в туризма

Изчезна пеликанът Стойчо, който кацаше на 10-етажен блок във Варна, ходеше при рибарите или на Златните

Патологията, която убива децата ни – съботен очерк

Никол Щерцингер не успя да стане българска снаха, но ръгбист ще я направи шотландска

Роберто Кавали загубил баща си на 4 г., но оставя на 6-те си деца 210 млн. евро

Вижте първите страници на “24 часа” от 20 април през годините до днес. Заглавията са интересни – спомнете си през какво преминаваше България. И сюжети, които обясняват защо сме там, където сме.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               





Източник 24часа

На склона на Везувий е открита вилата на първия римски император

0
epa09014530 The snow-covered peak of Mount Vesuvius volcano is seen from the streets of the archaeological site in Pompeii, near Naples, southern Italy, 15 February 2021. Snow and icy winds continued to whip Italy on 15 February with wintry weather that has been brought to the region by a Siberian cold front. EPA/CESARE ABBATE

Изследователи от Токийския университет откриха вилата на първия римски император по време на разкопки в Италия. Сградата, на около 2000 години, е била погребана под слой вулканична пепел.

Разкопките са извършени на северния склон на Везувий в района на Кампания. Древните текстове показват, че североизточно от Везувий е била вилата на император Август (63 г. пр. н. е. – 14 г. сл. н. е.), където той е починал. Но точното му местоположение остана неизвестно доскоро.

Японски учени успяват да открият част от сградата, която е била използвана като склад. На стената е монтиран ред от десетки керамични амфорни съдове. Запазени са и останки от печка, която вероятно е служела за отопление на банята. Част от стената се срути и древните плочки се разпиляха по пода.

Учените събраха проби от материал от пещта и извършиха радиовъглеродно датиране. Той показа, че повечето от пробите принадлежат към първи век. Не бяха открити по-късни примери, което доведе до заключението, че печката никога не е била използвана отново след това време.

Учените подчертаха, че отделни бани са построени само във вили на влиятелни хора. Сградата е била изоставена по времето, когато Август умира, и впоследствие там е издигнато нещо, наподобяващо храм.

Останките от вилата са унищожени по време на изригването на Везувий през 79 г. сл. н. е. Същото бедствие доведе до унищожаването на градовете Помпей и Херкулан, съобщава Arkeonews.

По-рано беше съобщено, че в Помпей е намерена строителна площадка, „замразена във времето“ . Помогна за по-доброто разбиране на строителните технологии на древните римляни.

Палермо – Парма 0:0 /репортаж/

0



Палермо – Парма 0:0 /репортаж/…



Източник Gong.bg

Най-трудно е да гледаш отстрани

0


Волейболната ни националка Радостина Маринова ще пропусне Лигата на нациите през тази година. Най-добрата ни състезателка от предишното издание на турнира лекува контузия на рамото и няма как да помогне на отбора. Маринова, която играеше във френския “Кан”, ще се възстанови чак за следващия сезон.

Един от най-известните във волейбола лекари д-р Джузепе Порчелини оперира националката ни в Болоня през януари.

„Контузията се усложни, имах разкъсване на лабрума на две места – разказа звездата ни, която е на възстановителни процедури в Италия. – От операцията не съм играла мач. Би трябвало през август вече да започна пълноценни тренировки. Възстановяването върви добре, но отнема доста време. Важното е, че има прогрес. Искам и вярвам, че ще се върна още по-силна.”

Маринова пожела успех на националния отбор в предстоящата Лига на нациите.

„Най-трудно е да гледаш отстрани, но такъв е животът на спортистите – продължи Ради. – Контузиите са част от него. Пожелавам на първо място на момичетата да бъдат здрави. Нека се борят докрай и не се отказват. Да запазят колектива и добрата атмосфера в отбора. Ще гледам всички мачове и духом ще бъда с тях.”





Източник 24часа

Ница – Лориен 3:0 /репортаж/

0



Ница – Лориен 3:0 /репортаж/…



Източник Gong.bg

Последни новини

Клюки